Dřevěné kostelíky - Maršíkov a Žárová
Dřevěné kostely v Maršíkově a Žárové stojí již více než 400 let a i přes jejich věk stále slouží svému účelu. Kostelíky jsou nejstarší zachovalé lidové stavby na severní Moravě a proto doporučujeme našim hostům návštěvu těchto památek. Jedná se o nenáročný výlet s možnosti navštívit lázeňské město Velké Losiny přes které budete projíždět při přejezdu z Maršíkova do Žárové. Okruh Kouty nad Desnou – Maršíkov – Velké Losiny – Žárová – Kouty nad Desnou v délce 32km, je možno za pěkného počasí realizovat na kole s dětmi nebo pro dospělé jako zajímavý typ na odpoledne na kolo. V případě že vyměníte silnici za náročnější terén, můžete ze Žárové do Koutů nad Desnou po cyklostezkách ( * popis na konci stránky) kdy je trasa delší asi o 2km.
Dřevěný kostelík sv. Michala z roku 1609 stojí v Maršíkově u Velkých Losin na místě staršího svatostánku. Jedná se o roubenou pozdně gotickou stavbu s renesančně řešeným interiérem kněžiště. Je nestarší zachovalou lidovou stavbou na severní Moravě. Byl postaven evangelíky údajně ze strženého dřevěného kostela ve Velkých Losinách a později změněn na katolický. Vzhled kostelíku se od doby výstavby prakticky nezměnil, jen inventář byl od 2. poloviny 17. do poloviny 19. století postupně obměňován. Má zachovalý původní, převážně dřevěný interiér a vzácné miniaturní varhany, postavené v Králikách Kašparem Weltzelem roku 1776. V roce 1973 byly restaurovány, všechny píšťaly však zůstaly původní. Téhož roku byly opravené varhany vystaveny na Jubilejní výstavě výroby varhan v Krnově a při koncertech dobové hudby zaujaly posluchače krásným stříbrným zvukem.
Kostel se nachází v horní části obce Maršíkov, hned u cesty přes obec. Na požádání správce pana Ladislava Lichnera, který bydlí v prvním domě pod kostelem je možno si objednat soukromou prohlídku s výkladem.
Renesanční roubený dřevěný kostel sv. Martina v centru obce Žárová ležící 4 km severozápadně od Velkých Losin. Žárová je starou osadou z roku 1355, původním jménem Nová Ves která náležela k velkolosinskému panství. Kostelík je výjimečný svou autenticitou, nenarušenou pozdějšími přestavbami a úpravami. Dřevěný kostelík byl vybudován v roce 1611 majitelem losinského panství Janem Jetřichem ze Žerotína. Traduje se, že kostel byl vystavěn z materiálu ze strženého starého losinského kostela. Dřevo z něj vystačilo na vybudování hned tří nových vesnických kostelíků. Krom Žárové to byl ještě kostel sv. Michaela v Maršíkově a sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově.
Kostel sv. Martina je postaven v renesančním slohu s pozdně gotickými prvky. Jde o dřevěný roubený kostel s vestavěnou věží čtvercového průřezu, předsíní a obdélnou sakristií na severní straně presbytáře. Hlavní oltář s obrazem sv. Martina z roku 1717 pochází z poutní kaple Nejsvětější Trojice u Maršíkova. Na oltáři s krásnými řezbami je kartuše se znaky Žerotínů a svobodných pánů z Lingenau. Ostatní původní vnitřní vybavení se nedochovalo. Obrazy křížové cesty namaloval roku 1863 šumperský malíř Karel Brachtel. Zajímavý je osud kostelního zvonu – občané Žárové a Horního Bohdíkova si jej koupili v roce 1922, za druhé světové války byl zabaven a dnes se nachází ve věži farního kostela v Šumperku. Kostel sv. Martina stojí uprostřed ohrazeného hřbitova, v jehož rohu se nacházejí hroby zemřelých při morové epidemii v prosinci roku 1680. Kostel je přístupný na požádání správce p. Jabůrka (první dům u vchodu do kostela).
Pro ty kteří mají zájem o delší výlet na kole, mohou přidat prohlídku další dřevěné církevní stavby v okolí kterou je kaple v obci Klepáčov. Kaple svatého Jana Nepomuckého v Klepáčově je cennou barokní dřevěnou stavbou z konce 18. století. Ačkoli je téměř o 200let mladší než kostelíky v Maršíkově a Žárové, spojuje ji s nimi nejen použitý materiál, ale i využití lidové stavební technologie a architektonická podoba. Dřevěný kostelík byl postaven na návrh rychtáře A. Langera v roce 1783. Materiál na stavbu poskytl Velehradský klášter. Kostelík byl později značně poškozen. V této podobě byl zakoupen Českou pojišťovnou a ve spolupráci s Okresním vlastivědným muzeem v Šumperku začala roku 1983 jeho konzervace. Celková oprava byla z velké části dokončena v roce 1991. V roce 1997 byla dokončena renovace a kostel byl navrácen církevnímu životu. V roce 1998 byl vysvěcen zvon, věnovaný bývalými německými farníky.
Souřadnice: 50° 0′ 38″ s. š., 17° 8′ 39,1″
Popis trasy Žárová – Kouty nad Desnou / Roubenky Annaberg:
Z Koutů nad Desnou do Žárové dle popisu v úvodu článku, ze Žárové po:
- cyklostezce č.6196 do Pekařova - 5km
- cyklostezce č.6196 na rozcestí 6155 - 1,5km
- cyklostezce č.6155 na 6157 - 7,3km
- cyklostezce č.6157 na 6155 - 3,7km
- cyklostezce č.6155 na Roubenky Annaberg - 1,5km
Fotogalerie - Dřevěné kostelíky - Maršíkov a Žárová
Všechna práva vyhrazena